2025-10-16 Joakim Nywall
Torsdagen den 16 oktober var en dag med blå himmel och strålande solsken. Det vackra vädret till trots så var det ett 30 tal saabveteraner som valde att komma till Saabmuseet.
Och visst fick man lön för det valet! Halv två serverades det kaffe med liten kaka och klockan två var det dags att välkomna Joachim Nywall.
Nu fick vi följa med på en fantastisk safariresa i Botswana. Joachim berättade med stor inlevelse om sina äventyr. Botswana är ett land med ett storslaget djurliv. Där finns bl.a. lejon, leoparder, bufflar, flodhästar, zebror och över 100 000 elefanter. Ibland blev det att glida fram genom deltat i klassiska mokoros som är en inhemsk kanot.
Allt detta fick vi uppleva genom Joachims fantastiska bilder. Visst blev man sugen på att få uppleva en sån resa, men när man tittade ner i en flodhästs enorma gap så kom fegheten krypande.
Joachim avtackades med den sedvanliga saabmuggen och en stor, varm applåd.
Text och foto: Gunilla Svensson
