2025-03-20 Udda uppdrag i Flygvapnet
Föredrag torsdag 20 mars
Torsdagen den 20 mars 2025 besökte flygvapen Majoren Roger Möller SAAB museet för att inför ett 50 tal besökare berätta om sina spännande och udda verksamhet inom svenska flygvapnet Sedvanligt bjöds det inledningsvis på kaffe och kaka.
Roger inledde med att berätta om sin utbildning för att bli pilot i flygvapnet Flög J35 F Draken från 1977 med placering i Uppsala F16, omskolning till JA37 Jaktviggen 1984
Roger beskrev utrustning och hur det var att flyga jakt Viggen, bla med att skjuta med den kraftfulla kanonen
SR71 incident 1987
Roger tillsammans med sin rote kamrat fick 29 juni 1987 uppdraget att supporta en SR71 ( spanings flygplan från US) som fått motorhaveri över Östersjön genom eskortera flygplanet förbi Sverige. Man befarade insatser från Sovjetunionen i och med att SR71 är ett topphemligt flygplan.
2018 erhöll Roger ”US Air Medal# för sin insats.
- Fältflygare 8.jpg