2007 Besök på ttela
2007-11-13
Ett 30-tal medlemmar hade samlats till detta studiebesök för att få en inblick i redaktionsarbetet på en dagstidning. Vi togs emot av Håkan Svensson som presenterade ttela och visade en film om det viktiga syftet med en tidning, att bevaka nyheter, informera och väcka debatt. Tidningen har en upplaga på 30000 ex. och täcker Mellerud, Vänersborg, Trollhättan och Lilla Edet. Det finns även redaktioner på dessa platser.
Efter denna information delades vi upp i två grupper och visades de nya lokaler som togs i bruk i år. Där det tidigare funnits stora tryckpressar har det nu blivit ett kontorslandskap som inrymmer en toppmodern redaktion med all den utrustning som behövs. Lennart Junell och Håkan Svensson berättade om de olika redaktörernas uppgifter och hur arbetet fram till en färdig tidning går till.
Som avslutning berättade Allan Johansson, chefredaktör och ansvarig utgivare, om sin roll i företaget. Han berättade om sin egen karriär på tidningen, och hur tidningen förändrats sedan han en gång i tiden började som sportskrivare på deltid. Ägarbilden har också förändrats, numera ingår ttela via Bohuslänningen m.fl. i Stampen..
Vd. för tidningen är Tommy Hermansson, Uddevalla.
Text och foto: Lennart Bergström