2008-03-12 Gullriset

Från SAAB-veteranförening Trollhättan
Hoppa till navigering Hoppa till sök


Bland massor av antika, eller i alla fall gamla saker, fick vi tillfälle att bekanta oss med experter som sakkunnigt berättade vad som är skillnaden mellan den äkta varan och nyproducerat eller renoverat. Kenneth Nilsson gav oss en lektion i hur en expert kan bedöma ett föremål genom att se detaljer som den oinvigde inte vet eller tänkt på.

Ett exempel som visar hur svårt det är för den oinvigde berättade han om ett horn som barnen lekt med i sandlådan. Det visade sig vara mycket gammalt och såldes vid en auktion för flera millioner. Värderingsmännen Kenth Jacobsson och Krister Barkeflo granskade föremålen deltagarna tagit med för värdering och berättade tillsammans med Kenneth hur de bedömt föremålet och värdet vid en ev. auktion. Och precis som i Antikrundan blev det kanske både glädje och besvikelse.

Det blev också en fikapaus för de 85 deltagarna. Olle Granlund tackade Kenneth Nilsson för att vi fått en intressant inblick i auktioner och värderingar.

Lennart Bergström