2009 Skärgårdstur med M/S Windros
Efter fjolårets lyckade resa med ett stort deltagarintresse var det nu dags för årets resa som fick ett litet annat upplägg.
På morgonen den 2 juni åkte vi med Enströms nya buss, med Ingemar bakom ratten, till Fiskebäckskil. Där bordade vi M/S Windros som tog oss genom Nordströmmarna och Malö Strömmar ut till Gullholmen. Vädret var det bästa tänkvärda med nästan ingen vind och behaglig temperatur. Under resan blev vi serverade kaffe och fralla som smakade förträffligt.
Väl framme på Gullholmen besökte vi Skepparhuset som idag är ett museum drivet av en stiftelse. Huset med inventarier stammar från tidigt 1800-tal och på grund av att inget i den gamla miljön har förändrats får man en bra uppfattning över hur man levde på den tiden.
Vår guide Lisbeth Breeze`s medryckande berättelser gjorde besöket extra intressant och man kan bara konstatera att vi borde haft en halv dag till förfogande för att ta in alla intryck som huset förmedlade. Med andra ord ett nytt besök bör planeras.
Tillbaka på båten hade Yvonne med god hjälp dukat fram en välsmakade laxtallrik som alla uppskattade, sjön suger som bekant. Under uppehållet på Gullholmen hade vinden från ost ökat markant men någon nämnvärd sjögång kunde vi inte förnimma när vi passerade Islandsberg på vår färd till Grundsund. Efter en sväng in i den inre hamnen stävade vi ut på havet där vi gjorde ett besök runt Vasholmarna.
Tyvärr fick vi inte se några sälar men det blev en fin naturupplevelse i alla fall. Vid 16-tiden var vi tillbaka i Trollhättan och samtliga tyckte att man haft en fin dag.
Olle Granlund