Vårmöte 2009-04-23
Det sägs att ett gott skratt förlänger livet. Huruvida detta stämmer vet jag inte men inte ett utan många skratt blev det när skådespelaren Stig Torstensson, känd från film och TV, kom i gång så förhoppningsvis lever vi ett tag till. Med sitt värmländska tungomål och en kraftfull stämma flödade historier blandade med citat från kända författare som Gunnar Ehne, Kent Andersson, Ferlin, Fröding. De drygt 90-talet medlemmarna visade sin uppskattning med många applåder och som tack för det fina programmet överlämnade Lars-Erik Johansson en blomma.
För programmet i övrigt svarade Veteranorkestern med sång och musik. Som måltid serverades en välsmakande fläskfilé. Lotteriet hade många vinster och spänningen är stor när dragningen börjar.
Med anledning av den för tillfället osäkra möjligheten med annonser i Saab 7 dagar delades ut ett programblad med kommande program. I detta anges namn och tel.nr till den som du skall anmäla dig till.
Lennart Bergström