Skillnad mellan versioner av "Vårmöte 2009-04-23"

Från SAAB-veteranförening Trollhättan
Hoppa till navigering Hoppa till sök
 
(3 mellanliggande versioner av samma användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
  
  
Reportage från vårmötet 090423.
+
Det sägs att ett gott skratt förlänger livet. Huruvida detta stämmer vet jag inte men inte ett utan många skratt blev det när skådespelaren Stig Torstensson, känd från film och TV, kom i gång så förhoppningsvis lever vi ett tag till. Med sitt värmländska tungomål och en kraftfull stämma flödade historier blandade med citat från kända författare som Gunnar Ehne, Kent Andersson, Ferlin, Fröding. De drygt 90-talet medlemmarna visade sin uppskattning med många applåder och som tack för det fina programmet överlämnade Lars-Erik Johansson en blomma.<p>
  
Det sägs att ett gott skratt förlänger livet. Huruvida detta stämmer vet jag inte men inte ett utan många skratt blev det när skådespelaren Stig Torstensson, känd från film och TV, kom i gång så förhoppningsvis lever vi ett tag till.Med sitt värmländska tungomål och en kraftful stämma flödade historier blandade med citat från kända författare som Gunnar Ehne, Kent Andersson, Ferlin, Fröding. De drygt 90-talet medlemmarna visade sin uppskattning med många applåder och som tack för det fina programmet överlämnade Lars-Erik Johansson en blomma.
+
För programmet i övrigt svarade Veteranorkestern med sång och musik. Som måltid serverades en välsmakande fläskfilé. Lotteriet hade många vinster och spänningen är stor när dragningen börjar.<p>
 +
Med anledning av den för tillfället osäkra möjligheten med annonser i Saab 7 dagar delades ut ett programblad med kommande program. I detta anges namn och tel.nr till den som du skall anmäla dig till.<p>
  
För programmet i övrigt svarade Veteranorkestern med sång och musik Som måltid serverades en välsmakande fläskfilé. Lotteriet hade många vinster och spänningen är stor när dragningen börjar.
+
Lennart Bergström<p>
Med anledning av den för tillfället osäkra möjligheten med annonser i Saab 7 dagar delades ut ett programblad med kommande program I detta anges namn och tel.nr till den som du skall anmäla dig till.
 
 
 
          Lennart Bergström
 
  
  
 
<gallery widths=256px heights=192px perrow=3>
 
<gallery widths=256px heights=192px perrow=3>
File: Vårmöte-2009_1.jpg|
+
File: Vårmöte-2009_1.jpg|Stig Torstensson stod för underhållningen
File: Vårmöte-2009_3.jpg|
+
File: Vårmöte-2009_2.jpg|Lars-Erik Johansson avtackar Stig Torstensson
File: Vårmöte-2009_2.jpg|
+
File: Vårmöte-2009_3.jpg|Veteranorkestern spelade och sjöng
File: Vårmöte-2009_4.jpg|
+
File: Vårmöte-2009_4.jpg|Som måltid serverades en välsmakande fläskfilé
 
</gallery>
 
</gallery>
 
[[Category: Mötesreportage 2009]]
 
[[Category: Mötesreportage 2009]]

Nuvarande version från 13 mars 2025 kl. 18.43


Det sägs att ett gott skratt förlänger livet. Huruvida detta stämmer vet jag inte men inte ett utan många skratt blev det när skådespelaren Stig Torstensson, känd från film och TV, kom i gång så förhoppningsvis lever vi ett tag till. Med sitt värmländska tungomål och en kraftfull stämma flödade historier blandade med citat från kända författare som Gunnar Ehne, Kent Andersson, Ferlin, Fröding. De drygt 90-talet medlemmarna visade sin uppskattning med många applåder och som tack för det fina programmet överlämnade Lars-Erik Johansson en blomma.

För programmet i övrigt svarade Veteranorkestern med sång och musik. Som måltid serverades en välsmakande fläskfilé. Lotteriet hade många vinster och spänningen är stor när dragningen börjar.

Med anledning av den för tillfället osäkra möjligheten med annonser i Saab 7 dagar delades ut ett programblad med kommande program. I detta anges namn och tel.nr till den som du skall anmäla dig till.

Lennart Bergström